Dana 4. srpnja predstavljen je drugi broj časopisa ČA – časopisa za očuvanje bračkih čakavskih govora i nematerijalne kulturne baštine – u Postirima.
Na Čimatoriju ispred župne Crkve okupio se nemali broj Postirana i ljubitelja čakavice.
Časopis su predstavile dr. sc. Lucija Puljak i doc. dr. sc. Zdravka Biočina, a program je vodio glavni urednik časopisa Nikola Dominis.
Večer je započela riječima velikog Hrvatskog pjesnika rođenog u Postirima:
Rodih se u gradiću na žalu morskoga kanala. – Govorio je naš proslavljeni pjesnik Vladimir Nazor o Postirima.
Pred njime more s jedrenjačama i parobrodima koji prolaze a da — ponajviše — i ne ulaze u pristanište; s one strane vode daleko ljubičasto kopno s dugom gorskom kosom; za gradićem krševit kraj, našaran zelenilom vinogradâ i maslinikâ.
Ne vidjeh ga od svoje pete ili šeste godine, ali ga se i sada sjećam.
Pamtim i koješta što sam u njemu doživio.
Okupili smo se večeras – nastavio je Nikola – poradi časopisa u kojem možete pronaći istu nostalgiju i ljubav prema otoku na kojem živimo.
Časopis ČA je Brač u malom. Zbivene emocije u poetskim ostvarenjima ili u prozi i jezik, jezik naših djedova i baka, očeva i majki, naš jezik.
Čakavica kao dio našeg identiteta. Čakavica kao vrijednost kojoj nećemo dopustiti da je vrijeme pregazi. Jezici malih zajednica nestaju, svi postaju isti. Zato nećemo dopustiti da izgubimo to blago bez borbe. Radit ćemo stalno i svakodnevno na očuvanju naše baštine.
Dr. sc. Lucija Puljak govorila je koje je sve nove priče zakotrljao časopis ČA. Sama grupa autorica i autora koji se okupljaju oko časopisa već je velika stvar za jednu zajednicu. Prvi broj časopisa došao je u svaku školu, gotovo svaku kuću na otoku i svatko tko je imao želju da ga pročita vjerojatno ga je i pročitao. Drugi broj je nešto bogatiji od prvog i zastupljeno je više otočkih mjesta nego li u prvom, a samom time i više autorica i autora.
Doc. dr. sc. Zdravka Biočina je 2019. doktorirala na temu: Prepoznavanje i akustička analiza govora otoka Brača. Zdravka nam je u zanimljivom izlaganju o časopisu i bračkoj čakavici pojasnila otkud pojedinim mjestima na otoku tako prepoznatljive specifičnosti. Sada znamo npr. zašto je govor Pražnica tako pjevan, otkud u čakavici Selaca, Novog Sela i Povalja utjecaj štokavice i kako su te razlike vrlo zanimljive ali i da su svi ti govori bazirani na istim osnovama jednog jezika – čakavice.
Nakon izlaganja o časopisu glavnu riječ su dobili čakavske pjesnikinje i pjesnici.
Bila je to lijepa čakavska večer u prekrasnom ambijentu Čimatorija, pred stoljetnom crkvom sv. Ivana Krstitelja i onim zvonikom u kojem se mali Vladimir nadao vidjeti anđela: Čekam mirno dok On dođe. Čut ću šum njegovih krila, vidjeti kao neki plamen, ugledati ga iznad sebe. Sve će se u zvoniku zasjati. I on će me vidjeti. Spustiti se do mene.
Zvonik je još tamo i čeka nove „Vladimire”, da pišu nove pjesme, nove priče, a vjerujte nam, bračka čakavska scena zbilja ima potencijala.
Događaji u organizaciji neformalne skupine „Bročko rič” okupljene oko časopisa ČA:
12. 7. 2025. u 18 sati – Hrvatski dom Dračevica
Radionica čakavice u Dračevici Festivala čakavske riči Štefe Pulišelić. Na radionicu nema prijava nego su vrata doma otvorena i tkogod želi naučiti nešto o čakavici i stvoriti svoje djelo na čakavici je dobrodošao. Kasnije će svi radovi s radionice biti poslani na natječaj Festivala čakavske riči Štefe Pulišelić.
22. 7. 2025. u 20 i 30 sati – Ispred stare crkve u Selcima
Predstavljanje drugog broja časopisa ČA.
29. 7. 2025. u 21 sat – Knjižnica Supetar
Predstavljanje drugog broja časopisa ČA.
Kroz kolovoz ćemo predstaviti časopis u Bolu, Ložišćima i Pučišćima, a početkom rujna u Milni.
N. Dominis
Foto: Jurica Cvitanić